pondělí 31. října 2011

Závěr

Co mi cesta do Afriky dala? Především jsem si splnil dětský sen.
Viděl jsem africkou přírodu ve všech možných podobách a odstínech: suchý trnitý buš, tropické lesy, nekonečné pláně i mělkýá jezera.
Viděl jsem neuvěřitelnou sílu a masu života: velká stáda slonů, savanu pokrytou gazelami a zebrami na kilometry daleko, obrovské stádo buvolů, miliony plameňáků.
Tak nějak jsem věděl, že to všechno v Africe je, ale nečekal jsem, že to je tak běžné, že to tam je pořád, že to není jen mimořádný úkaz nebo sezónní záležitost. Viděl jsem lvy na lovu, mláďata leoparda, malá lvíčata, sloní samce tak mohutné a majestátní, že jsem si to nedokázal ani představit.
Safari je určitě turistický produkt. Tábory a lodge v Tanzanii byly plné turistů, ne nějakých dobrodruhů anebo fyzicky zdatných sportovců, ale i starších lidí, seniorů, teenagerů, rodin s dětmi. K objevené lví smečce se sjede deset i více aut.
To ale nijak nedegraduje nebo neoslabuje divočinu a zážitek ze setkání s divokou zvěří. V Africe nejsou krmelce, lvy nikdo nepřikrmuje. V národních parcích a rezervacích je divočina stejná, jako bývala vždy. Jsou tam sice turisté, ale to divočinu nijak zásadně neumenšuje. Bez příjmů za pracovních míst ze safari turistiky by sloni z Tarangire možná už byli vyhubeni kvůli klům a zebry ze Serengeti by skončily v salámu.
Nesmírně osvěžujícím zážitkem pro mě byli lidé v Tanzanii. Od Dicksona po posledního nosiče zavazadel byli všichni nesmírně milí, příjemní, přátelští a otevření. Je to něco, čeho se nám v Evropě už nedostává, nebo jsme to nikdy tak neměli.
Překvapil mě nesmírný kontrast mezi lidmi. Lidé v Arushe mají nadosah stejné věci jako my - auta, mobily, spotřební zboží, evropské oblékání. A vedle toho, jen o pár metrů dál, chodí ženy s nádobami na hlavách pro vodu anebo prodávají banány.
Strašně moc je tam důležitá voda. Nikdo z Evropy si to neuvědomí, dokud to neuvidí. Vesnice s dostatkem vody jsou blahobytné a kvetoucí a jen o pár kilometrů dál se plahočí pasáci se stády prachem a lidé žijí v chatrčích z proutí a bláta.
Neuměl jsem si představit, že Masajové stále žijí primitivním pasteveckým životem a co to všechno znamená. A ne jen někteří, ale všichni a všude. A už vůbec jsem si nedokázal představit Hadzabe, lovce a sběrače, kteří mají jen to, co si uloví nebo najdu v buši. Kteří nemají ani tu pořádnou chatrč, kteří rozdělávají oheň třením dřev, ale přesto působí šťastně.

Strašně moc jsem si to užil. Strašně moc. Víc, než jsem doufal, než bych se odvážil snít.

Je pro mě strašně posilující vědět, že Afrika je blízko. Že ji od nás dělí jen den cesty letadlem. Protože v Africe jsem doufejme nebyl naposled. Chci se tam vracet, jak to jen půjde. Dostala se mi pevně pod kůži a zaháčkovala se mi tam. Díky Bohu za Afriku.

Brusel, 31.10.2011, při čekání na letadlo domů

Let do Evropy

Přeletěi jsme do Nairobi. Oproti letišti Kili je letiště v Nairobi úlpně jiná třída: spousta obchodů, duty-free shopy a lidé a letadla z celého světa. Zapadli jsme do hospody, dali si večeři (měl jsem hamburger s hranolkami a zmrzlinu - vítejme zpátky v civilizaci) a mastili Prší.
Noční přelet do Bruselu byl tak nepohodlný, jak to tak bývá. Naštěstí jsem to prospal. Mám bolavé nohy, už se těším, jak z letadla vypadnu. V Bruselu máme asi devět hodin pauzu. Asi se zajdeme do města podívat na čurajícího chlapečka.

neděle 30. října 2011

Cesta na letiště

Zpátky v Kirurumu Tented Lodge jsme zabalili a naobědvali se. Byl čas jet na letiště. Až do Arushe jsme cestu znali . Vyfotil jsem si majestátní Mount Meru.
Za Arushou cesta pokračovala dál směrem na Moshe. Byla docela frekventovaná. Krajina je tam zelená díky vodě z hřebene Mount Meru. Pole jsou dobře obdělána a je tam elektřina. Řekl bych, že z celé cesty do Afriky na mě tato oblast působila nejcivilizovaněji.
Dickson nám ukázal vesnici, kde bydlí. Nezapamatoval jsem si to přesně, ale bylo to něco ve smyslu "Voda jako čaj" - z důvodu zbarvení řeky, která vesnicí protéká. Čaj se svahilsky řekne stejně jako u nás.
Na letišti Kilimanjaro International Airport jsme se s Dicksonem rozloučili. Dal jsem mu pro děti pastelky a dali jsme mu spropítné - dohromady asi sto osmdesát dolarů. Řekl bych, že si to zasloužil víc než vrchovatě - staral se o nás vzorně, vyšel nám ve všem vstříc a byla s ním legrace a pohoda.
Měli jsme docela štěstí: vrcholek Kilimanjara vykoukl z mraků a mohli jsme udělat pár fotek.

Návrat od plameňáků

Vrátili jsme se na souš, došli bosky k botám a ještě o kus dál na pevnější půdu. Průvodce nám umyl nohy vodou z láhví, které nesl s sebou.
Na zpáteční cestě jsme se zastavili u dvou masajských pasáčků krav. Poprosil jsem je, abych si mohl natočit jejich hvízdání na krávy. Umí to opravdu bravurně.
V akáciovém lese kousek od auta jsme potkali skupinu malých dětí tak kolem tří až pěti let. Pásli tam stádo jehňat a kůzlat. Některé masajské děti měly na sobě jen tradiční hábit sepnutý na rameni. Děti jiných kmenů měly na sobě normální oblečení, kalhoty a triko. Všechny byly špinavé, ale vypadaly šťastně a nevypadaly vyhuble. Za celou dobu v Africe jsme neviděli podvyživené nebo zubožené děti. Špinavé a zaprášené ano, ale zdravé.
Rozdal jsem malým pasáčkům balík žvýkaček a Honza si je vyfotil.

Track: Den 9 Lake Manyara - pěší safari


Name:Day 9 walking safari
Date:30.10.2011 9:32 am


Distance:4,47 kilometers
Elapsed Time:1:51:27
Avg Speed:2,4 km/h
Max Speed:36,4 km/h
Avg Pace:24' 56" per km
Min Altitude:955 m
Max Altitude:968 m
Start Time:2011-10-30T06:32:24Z
Start Location:

Latitude:3.423273º S

Longitude:35.850764º E
End Location:

Latitude:3.395655º S

Longitude:35.853564º E

Plameňáci na Lake Manyara

Hlavním cílem pěšího safari bylo dostat se blízko k plameňákům. Včera jsme jich viděli milionová hejna, ale tak na tři kilometry. Fotit to nešlo. Dnes jsme se k nim chtěli dostat nablízko.
Zuli jsme si boty, nechali je u travnatého ostrůvku v blátě a šli dál bosky. Bahno nám teklo mezi prsty a smrdělo stejně jako rybniční bahno u nás. Průvodce nás ujišťoval, že je to úplně bezpečné a že tam nejsou žádné bakterie. Tak o tom bych si dovolil silně pochybovat.
Došli jsme k vodě a dál se brodili. Bylo tam vody po kotníky. Ve vodě plavalo peří plameňáků, byla kalná a teplá.
Došli jsme asi dvěstě metrů vodou k nejbližšímu hejnu. Byli tam jak dospělí dočervena zbarvení ptáci, tak mladší bělaví. Zjistili jsme, že blíž než na nějakých sedmdesát - sto metrů se k nim nedostaneme.
Plameňáci z nejbližšího hejna nás zpozorovali a vydali se směrem od nás. My jsmejim nestačili, protože jsme se v bahně bořili.
Udělali jsme pár fotek. Po chvíli se hejno zvedlo a poodlétlo o pár stovek metrů dál. Byl to úchvatný pohled.

Vyrážíme na pěší safari

Dnes ráno byl nad velkou příkopovou propadlinou nádherný východ slunce. Mrkl jsem na něj jedním okem přes moskytiéru a usnesl jsem se, že budu ještě hodinu spát.
Dopoledne jsme věnovali pěšímu safari. Bylo to nad plán, ale chtěli jsme využít čas. Na letišti Kilimanjaro Airport jsme měli být až večer, takže jsme měli celé dopoledne rezervu.
Ve Mto Wa Mbu jsme se potkali s průvodcem. Jeli jsme kolem banánových plantáží k jezeru Manyara. Pěstují se tu červené banány.Průvodce nám vyprávěl, že někdy chodí na plantáže hroši a sloni. Místní zemědělci musí volat rangery z rezervace, aby je zahnali.
Vystoupili jsme z auta a pokračovali pěšky akáciovým lesem. Bylo to mimo národní park. Fotili jsme krásné zoborožce šedé, bohužel se mi nepovedlo fotku správně zaostřit. V lese byly také kočkodani diadémoví.
Po chvíli jsme vyšli na pláň u jezera. Pásla se tam stáda masajského dobytka. Viděli jsme pár zeber a cestu nám zkřížilo stádo pakoňů a stádečko gazel Thomsonových.
Pěší safari je něco úplně jiného než tradiční safari z auta. Zvěř je o hodně plašší, mnohem dříve reaguje. Autem se dá přiblížit blíž. Na druhu stranu je pěší safari bezprostřednější, člověk to jinak vnímá, než když vidí buvola z auta. na pláni byla nízká travička a místy vysrážená sůl.
Prohlédli jsme si zblízka kostru pakoně potaženou vyschlou kůží. Průvodce nám kostru nadzvedl - zjevně mu nevadilo sahat na torzo rukama. Inu, Afrika.

Přešli jsme travnatou pláň - asi kilometr pod pálícím sluncem. Bylo slušné horko. Pak tráva skončila a šli jsme po ztvrdlém bahně pokrytém solnou krustou. Blíž k vodě už bylo bahno bez krusty a pak jsme se začali trošku bořit.

sobota 29. října 2011

Track: Den 8, Lake Manyara

Na záznamu je dobře vidět, že jsme se pohybovali vlastně jen na začátku parku. V akáciovém lese na jihu, kde jsme pozorovali žirafy, jsme vlastně byli sami. Dickson nám řekl, že většina turistů navštíví park jen jako rychlou zastáku mezi Tarangire a Ngorongoro. Projedou se lesem, zajedou ke hrošímu jezírku a zpět. Aspoň že my jsme se podívali o kousek dál.
Národní park se táhne ještě na třicet kilometrů na jih podél jezera. Viděli jsme šipku s nápisem Hot springs 20 km.
Na jihu parku se nachází luxusní Lake Manyara Tree Lodge, kde se spí v chatách na stromech. Tam jsme bohužel nebyli - snad někdy příště.
Name:Day 8 Lake Manyara
Date:29.10.2011 9:19 am


Distance:56,1 kilometers
Elapsed Time:10:23:46
Avg Speed:5,4 km/h
Max Speed:67,8 km/h
Avg Pace:11' 07" per km
Min Altitude:948 m
Max Altitude:1 330 m
Start Time:2011-10-29T06:19:30Z
Start Location:

Latitude:3.351659º S

Longitude:35.815927º E
End Location:

Latitude:3.372595º S

Longitude:35.849296º E

Duha nad Velkou příkopovou propadlinou

Po návratu do Kirurumu Tented Lodge jsme si sedli na terasu, popíjeli jsme a dívali se na Velkou příkopovou propadlinu. Nad horou Losimingori zapršelo a udělala se duha. Afrika se s námi začínala loučit, zítra večer odlétáme domů.

Nákupy ve Mto Wa Mbu

Vyjeli jsme z národního parku Lake Manyara a jeli jsme nakupovat suvenýry do Mto Wa Mbu. Strávili jsme docela dost času výběrem a smlouváním. Vybral jsem nějaká dřevěná zvířátka - prodavač se zapřísahal, že jsou z ebenu. (Po převozu domů jsem zjistil, že jednomu nosorožci se bohužel odštípl kus rohu. Bylo jasně vidět, že je ze světlého dřeva natřeného na černo).
Byl problém mezi tisíci vyřezávanými slony najít ty řemeslně vydařené, bez nějakého kazu. Původní cenu 280 000 tanzanských šilinků jsem usmlouval na 150 000. Což si myslím, že je celkem slušná cena. Směnný kurs je $1=1750 tanzanských šilinků.

Žirafy na pláni a návrat

Na pláni u jezerního břehu (nyní vyschlého - voda začínala tak možná o dva kilometry dál) jsme narazili na krásné stádo žiraf. Tuším, že jich mohlo být tak šest sedm a další velký žirafí samec se pásl na akácii o kus dál.
Hodně jsme si užili focení, nejbližší samec byl bohužel za křovím, ale vyfotil jsem si aspoň jeho portrét.
V Tanzanii žijí žirafy masajské. Na Wikipedii čtu, že se vyznačují zubatými fleky tvaru vinných listů. Tak to bych nevymyslel. Také mají tmavší barvu dohněda, zejména dominantní samci, kteří jsou zbarveni do tmavěhněda.
Oběd z lunchboxu jsme snědli na piknikovém místě o kus dál. Bylo to moc fajn obědvat a přitom se dívat na žirafu. Udělal jsem fotku s termitím hnízdem a nechal jsem se u něj zvěčnit.

Na zpáteční cestě jsme dlouho nic neviděli. Projížděli jsme napřed akáciemi a pak tropickým lesem blízko západního srázu. Až téměř u východu z parku jsme narazili na bujný palouk s potůčkem. Procházelo tam velké stádo paviánů čakma a na palouku se pásly vodušky.
Vzadu z lesa vylezly dvě antilopy "bushbuck". Česky se jmenují lesoň pestrý (což jsem správně určil už v Tanzanii a pak jsem si to doma potvrdil).

Na stromě jsme tam zahlédli také kočkodana diadémového. Seděl na větvi, koukal na tu paviání tlupu pod sebou a v klidu se krmil listím.
Byla to moc krásná kompozice, paseka plná zvířat. Vytvořila se tam zácpa aut, protože proti nám jelo sedmnáct francouzských terénních vozů s nějakou skautskou výpravou. Zdaleka největší nahloučení lidí za celý pobyt v Tanzanii.

Záhadná mangusta

Teď se vrátím trošku v čase. Mangusty jsme viděli už v Serengeti a v Tarangire. Tyto druhy se mi povedlo určit.
Na téhle fotce je stádo paviánů v Tarangire. Mezi paviány se pohybuje tlupa mangust žíhaných (Banded mongoose, Mungos mungo).
V Serengeti jsme viděli tuhle velkou mangustu s černou špičkou ocasu, jak rozhrabává sloní trus, aby se dostala k larvám hmyzu. Určil jsem ji jako promyku ichneumon (Egyptian mongoose, Herpestes ichneumon).

V národím parku Lake Manyara jsme viděli tenhle druh mangusty. Bylo to docela na blízko a mám dvě povedené fotky. Přesto nejsem schopen identifikovat druh. Podle Internetu žije v Tanzanii na jedenáct druhů mangust, ale mangusta z Lake Manyara se nepodobá žádné z těch, ke kterým jsem sehnal fotku. Je podobná jedné fotce promyky bengálské, ale to je druh, který žije jen v Indii. Mohla by to snad být mangusta jižní (Dwarf mongoose, Helogale parvula), ale tam mi zase úplně nesedí velikost - tohle zvíře si pamatuji větší. Je to zkrátka záhada.

Lesní safari na Lake Manyara

Národní park lake Manyara se rozkládá ve Velké příkopové propadlině. Je zarámován jezerem Manyara a příkrým srázem západního břehu propadliny. Mezi srázem a jezerem se rozkládá les. Na severu parku je hodně pramenů, protože se pod srázem sbírá voda z vysočiny Ngorongoro. Prameny jsou docela vydatné a sbírají se do potoků a říček. V blízkosti vodních toků roste vysoký tropický les. Jižněji už prameny nejsou, viděli jsme tam jen vyschlá koryta, která se naplní jen v období dešťů. Vegetace je tam sušší - vysoký trnitý buš a akácie. Strmé svahy příkopové propadliny jsou skalnaté, porostlé trnitým křovím a baobaby.
Hned u brány jsme viděli opice typické pro tento park. Dickson je nazýval Blue monkey, česky je to Kočkodan diadémový.
Kousek od vchodu do parku nám cestu zkřížili dva sloní samci. V klidu prošli před autem a pásli se snad deset petrů od nás. Byli docela velcí, srovnatelní se samci v Tarangire, ale ne takoví obři jako v Ngorongoro. Cpali se listím ze stromů na svahu a bylo vidět, že jim chutná.

O kus dál jsme potkali sloní samici, která se vydala před námi po silnici a šla před naším autem snad sto metrů. Pomalu jsme ji sledovali, ale předjet jsme ji nemohli. Pokoušelo mě to říct Dicksonovi, aby na ni zatruobil, ale to se v národním parku určitě nesmí.
V lese jsme viděli nádherné zoborožce bělolící, překrásné velké ptáky.
Bylo vidět pár vodušek a několik stád impal.

Dojeli jsme ke stanovišti u "hippo poolu", hrošího rybníka. Na pláni byly vidět zebry a pakoně, před nimi hroši ve vodě. Bohužel byli od nás asi padesát metrů, zebry ještě dál. Kvůli dřevěnému zábradlí jsme blíž nemohli.
Povedlo se mi tam vyfotit překrásně vybarvenou leskoptev nádhernou (tříbarvou).
V dálce na jezeře jsme viděli plameňáky, ale bohužel moc daleko a rozmazané tetelícím se vzduchem.
projeli jsme plání k lesu. Podle mapy může být tato pláň v období dešťů pod vodou, nyní byla porostlá nízkou "zebří" trávou.
Viděli jsme pár zeber zblízka, několik pakoňů a žirafu odpočívající vleže. Nesmím zapomenout na všudypřítomná prasata bradavičnatá, warthogy.
V suchém akáciovém lese jsme narazili na stádečko impal. Byly to samice s mláďata, vedeny impozantním samcem s krásným sourožím.

pátek 28. října 2011

Track: Den 7 - Lake Eyasi a přejezd na Lake Manyara


Name:Day 7 Hadzabe a Eyasi
Date:28.10.2011 5:50 am


Distance:113,7 kilometers
Elapsed Time:13:51:43
Avg Speed:8,2 km/h
Max Speed:99,3 km/h
Avg Pace:07' 19" per km
Min Altitude:887 m
Max Altitude:1 622 m
Start Time:2011-10-28T02:50:17Z
Start Location:

Latitude:3.507834º S

Longitude:35.371311º E
End Location:

Latitude:3.362748º S

Longitude:35.832617º E

Přejezd na Lake Manyara

 V podvečer jsme se přesunuli k jezeru Manyara. Jeli jsme zpět do Oldevai a na hlavní silnici jsme se vydal na východ. Zastavili jsme v Karatu a Dickson si nechal v pouliční dílně svařit prasklý držák na rezervní pneumatiku. My jsme zašli do hospůdky a dali si tam limonádu. Museli jsme chvilku odbývat  děti snažící se nám prodat své výkresy, ale po chvíli nám daly pokoj.
Bydlíme v luxusní Kirurumu Tented Lodge. Dívám se ze srázu na jezero Manyara pod námi. Zítra nás čeká poslední safari. Nějak rychle nám to uteklo.

Jezero Eyasi a cibulová plantáž

Vrátili jsme se zpět do Tindiga Tented Campu na skvělý oběd o třech chodech. Bylo to skvělé, obědvat ve stanu v buši jako v prvotřídní restauraci.
Po obědě nás Alfan vzal na místní cibulovou farmu. Prošli jsme se podél závlahového kanálu a prohlédli si zavlažovací systém. Alfan nám řekl, že zavlažování je sponzorováno vládou, která financuje výstavbu hlavních rozvodných kanálů.
Jednotlivá políčka patří rodinám, které tam pěstují červenou cibuli pro celou Tanzanii a Keňu. Cibule se musí ošetřovat hnojivy a insekticidy.
Všechno dělaji ručně, jak jsme sami viděli.
Z plantáže jsme se zajeli podívat na jezero Eyasi. Protože se pramenící voda spotřebovává na  zavlažování cibulových farem,  jezero během suchého období zcela vysychá a naplní se jen během období dešťů. Tak jsme si prohlédli alespoň tu písčitou pláň.
Krajina kolem jezera má hodně polopouštní charakter s opunciemi, baobaby a euforbiemi. Udělali jsme tam pár pěkných fotek.

Kováři z kmene Datoga

Z vesnice Hadzabe jsme se jeli nasnídat z lunchboxů. Pak jsme jeli do vesnice, kde sídlil kmen Datoga.Jsou to kováři, kteří umějí zpracovávat měď a železo. Z mědi vyrábějí různé ozdoby a ze železa nástroje a hroty k šípům. Jel s námi náčelník Hadzabe, Alfan nám řekl, že nemáme Hadzabe dávat peníze, ale radši jim máme od kováře koupit hroty k šípům. Hadzabe sami s kovem pracovat neumějí, ale používají kovové nože a hroty k šípům.
Navštívili jsme chýši kovářovy rodiny. Ženy ná ukázaly, jak drtí kukuřici na mouku.
Chyše byla o dost lepší než u masajů, měla dvě místnosti - "kuchyni" a "ložnici". Měla solidní střechu z větví a listí, nahoře překrytou hlínou. Zdi byly z proutí obaleného hlínou.
Kovář byl neuvěřitelně zručný. měl měchy z kozí kůže, koval v dřepu a místo kovadliny měl kus železa položený na zemi.
Během chvíle odlil a vytepal pěkný měděný náramek a hrot šípu ze železa včetně protiháčků. Ten hrot jsem si koupil a k tomu pěkný nůž a jeden z náramků.
Náčelníkovi Hadzabe jsme koupili deset hrotů k šípům, sbalil je a spokojeně šel domů.