pondělí 24. října 2011

Příjezd do Serengeti

Serengeti je velmi rozlehlá, prašná, travnatá planina. V masajštině znamená Serengeti "Místo bez konce". Sjeli jsme ze svahů Ngorongoro a zamířili na severozápad. Jeli jsme snad dvě hodiny vyschlou plání, bez zvěře, jen tu a tam vyschlé koryto anebo masajská boma.
Slavnou Olduvai Gorge jsem neslavně zaspal. Pak se poznenáhlu začala objevovat zelená tráva a gazely Grantovy (větší, s bílým zadkem) a gazely Thomsonovy (menší, s výrazným černým pruhem na břiše). Jak nás Dickson poučil, oba druhy se kříží navzájem.
Jak jsme se blížili k Naabi Hill, gazel silně přibývalo. Musely jich tam být podél cesty stovky. Viděli jsme i několik buvolců stepních. Naabi Hill je brána do Serengeti, ačkoliv vlastní hranice parků Ngorongoro a Serengeti leží o dost jižněji. U brány jsme si snědli pozdní oběd (bylo asi půl čtvrté odpoledne).
Vyšplhali jsme na skalnatý kopec a dalekohledem si prohlédli tu spoustu zvěře kolem kopce: gazely, zebry, buvolce i slony.
Na vrcholku jsme nafotili nádhernou modročervenou agamu.
Za Naabi Hillem pokračovala neuvěřitelná hojnost zvěře. Hlavně gazely, ale i buvolci stepní a buvolci Topi s modročernýma nohama.
U Simba Kopje jsme zastihli obrovské stádo zeber. Byly jich tam stovky, stádo se táhlo až k obzoru. Na jednom z kamenů se vyhřívala lví rodinka - snad čtyři dospělé kusy. Tři lvice jsme viděli dobře, ze čtvrtého zvířete byl vidět jen ocas.
Pod kamenem byla v trávě dvě lvíčata a další dvě se schovávala ve skalní rozsedlině. Měli jsme neuvěřitelné štěstí, viděli jsme je snad na 10-15 metrů.
Lvi pořád spali, ale nakonec alespoň jedna ze lvic zvedla tělo z vyhřátého kamene a předvedla nám siluetu proti nebi.
Jeli jsme dál na sever. Světla s pozdním odpolednem ubývalo, navíc se zatáhlo nebe. Viděli jsme ještě tři žirafy, geparda v dálce a pěkné sloní stádo. Sloni v Serengeti jsou šedí, v Tarangire byli víc do černa.

Už za soumraku jsme přijeli k hroší tůni u Seronera Wildlife Lodge. Zastihli jsme krásného hrocha venku z vody a o kus dál spoustu hrochů s mláďaty, převalujících se ve vodě, Bohužel byla už skoro tma. Zkusíme tam zajet ještě zítra, je to opravdu kousek.

Žádné komentáře:

Okomentovat