neděle 23. října 2011

Nákup a odjezd z Arushe

Dnes ráno nás po opulentní snídani (klobásky! slaninka!! banány!!!) vyzvedl náš průvodce a řidič Dickson. Má knír, placatou čepici, zelenou košili a opasek s Barackem Obamou na přezce. Nosiči nám odnesli bagáž do auta, neboť je vyloučené, aby bílý muž nosil své zavazadlo sám.
Dickson má Toyotu Landcruiser s odklápěcí střechou. jsou tam sedadla pro 7 osob, takže se tam ve třech pohodlně vejdeme.
 Dickson je moc milý a sympatický člověk. Je z kmene Chaga, který pochází z podhůří Kilimandžára. Nyní žije ve vesnici na východ od Arushe, je ženatý a má dvě děti - kluka a holku.
Zajeli jsme do centra Arushe vyměnit peníze. Je výhodnější mít s sebou tanzanské šilinky než dolary kvůli menším čáskám na spropitné a kvůli směnnému kursu, který je mnohem výhodnější při směně velkých částek než při běžných nákupech.
Hned jak jsme vystoupili z auta, sesypali se na nás prodavači klobouků a všeho možného. Koupil jsem si výborné kreslené mapy severní Tanzanie a jednotlivých rezervací (každá za 15 dolarů).
Pak jsme přejeli k supermarketu, kde jsme nakoupili nějaké pití a jídlo. Na druhé straně silnice byl africký trh. Pestré davy lidí se proplétaly mezi stánky a prodavači ovoce, oblečení a všeho možného.
Pak už jsme uháněli na západ. Hned za Arushou jsou kouzelné vilky a kávovníkové plantáže. Trošku dál už plantáže ustoupily polím a posléze masajským pastvinám. byly to "zelené pahorky africké" jako od Hemingwaye, rozlehlé masajské pláně vroubené pahorky, skalnatými hřebeny a horami.

Žádné komentáře:

Okomentovat