čtvrtek 27. října 2011

Sloní velikáni, euforbie a prokoučované žirafy

V 7:30 jsme vyrazili na safari. Vrátili jsme se na hlavní silnici a jeli jsme po hřebeni směrem k Serengeti, kudy jsme včera přijeli.  Stěny kráteru jsou na jižní straně porostlé bujným pralesem. Jsou tu k vidění obrovské euforbie, které vyrůstají do výšky přes deset metrů a vzhledem připomínají stromy.

Botanická poznámka: Teď jsem našel na Internetu, že se jmenují Euphorbia candelabrum. Euphorbia je česky pryšec. Český ekvivalent Euphorbia candelabrum jsem nenašel, hádal bych, že by to mohl být pryšec svícnový, ale pro tuto teorii nemám žádný důkaz.

Blízko letiště u vesnice Ngorongoro je porost spíše travnatý. Na první pohled to tam vypadá podobně jako horské louky u nás doma. Stranou od silnice jsme zastihli dva neskutečné sloní samce. Měli obrovské kly hodně přes metr délky a vysocí byli určitě nejméně 3,5 metru. Z každého jejich pohybu vyzařoval majestát a síla. Tak obrovské slony jsem v životě ještě neviděl.
Dost mě překvapilo, že jsme zastihli slony tady nahoře v tak vysoké nadmořské výšce. Dickson nám vyprávěl, že v kráteru žijí pouze samci. Samice s mláďaty se pohybují mimo hlavní kráter. Samci vycházejí z kráteru za pastvou a v době říje, kdy se připojují k samicím.
Na západním hřebenu jsme viděli stádečko žiraf. Pásly se na akáciích hned vedle cesty. Těšili jsme se do kráteru a tak jsme Dicksonovi řekli, že jedeme dál, že určitě ještě žirafy uvidíme v národním parku Lake Manyara. Je pravda, že u Lake Manyara jsme žirafy viděli, ale rozhodně ne takhle krásně zblízka. Z toho plyne poučení:  když je zvěř blízko, foť a nespoléhej na to, že se podobná příležitost bude opakovat.

Poznámka pod čarou: dnes jsem četl v Lidé a země o člověku, který jel na měsíc fotit do Serengeti, během prvního týdne nafotil spoustu super fotek a pak další tři týdny nevyfotil vůbec nic. Tři roky čekal, než se mu povedlo vidět a vyfotit levharta. Když to srovnám s naší zkušeností, tak je vidět, že jsme měli opravdu neskutečnou kliku.

Žádné komentáře:

Okomentovat